INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Seweryn Fredro h. Bończa      Seweryn Fredro, wizerunek na podstawie dagerotypu z XIX w.

Seweryn Fredro h. Bończa  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Seweryn (1785–1845), oficer napoleoński. Drugi syn Jacka i Marii z Dembińskich, starszy brat komediopisarza. Ur. 6 XII w Nienadowej w Przemyskiem. Kończył szkoły we Lwowie. W r. 1805 po śmierci matki wysłany został do Puław. Na wieść o wkroczeniu Francuzów przekradł się przez granicę i w listop. 1806 wstąpił do wojska jako podporucznik w 2. p. piechoty. Skończył kampanię w stopniu porucznika i w kwietniu 1807 przeszedł do nowo tworzonego pułku lekkokonnych gwardii. Z kampanii r. 1808 wyniósł ranę spod Avignano i stopień kapitana. Bił się pod Wagram, po czym otrzymał legię hon., a w r. 1810 krzyż polski. Jedyny z całego wojska polskiego przedstawiany był do projektowanego w r. 1809 orderu »reunion«. W r. 1810 bawił na urlopie w kraju, przywiózł stąd do swego pułku relację o postępach organizacji jazdy w Księstwie Warszawskim. W r. 1812 ruszył w pole już jako szef szwadronu, pchnięty naprzód z Drezna do Warszawy dla przyśpieszenia organizacji remontów. Odbył tylko pierwszą część kampanii rosyjskiej, gdyż z Witebska odesłano go z powrotem do Gdańska dla formowania 5. szwadronu lekkokonnych. Wypełniwszy zadanie mimo licznych trudności, podążył z tym szwadronem na Litwę i spotkał pułk 4 XII 1812 w odwrocie pod Smorgoniami. Eskortował następnie cesarza, który tu opuścił armię, ze Smorgoń do Wilna. Resztę zimy kwaterował w Poznańskiem trudniąc się mundurowaniem pułku. Bił się pod Dreznem. 17 IX 1813 pod Peterswalde zniósł we wspaniałej szarży 5 szwadronów huzarów i wziął do niewoli syna gen. Blüchera; nagrodzony za to krzyżem oficerskim legii. Wkrótce potem dostał się sam do niewoli, a w r. 1814 wziął z wojska dymisję. Osiadł w swych dobrach Nowosiółki w pow. rudeckim. W r. 1831 dwaj jego młodsi bracia: Henryk (1799–1867) i Edward (1803–78) poszli do powstania, wrócili jako rotmistrze, z krzyżami virtuti. Seweryn pozostał w domu, ale uczestniczył w komitecie lwowskim, który organizował pomoc Galicji dla powstania. W r. 1833 został wciągnięty do tajnego Związku Jedności Narodowej, organizowanego w porozumieniu z Adamem Czartoryskim, i wszedł do galicyjskiej Rady Prowincjonalnej. Wycofał się z tej organizacji po opanowaniu jej przez zaliwsczyków. Odtąd stronił od polityki. W 1845 wraz z 3 innymi ziemianami złożył w Gubernium memoriał protestujący przeciw działalności towarzystw wstrzemięźliwości, »jako zagrażającej porządkowi społecznemu«. Należał do tych, którzy przekazali J. Kossakowi tradycję pułku szwoleżerów; Kossak uwiecznił na płótnie szarżę pod Peterswalde. Z żony Domiceli z Konarskich zostawił jedyną córkę Sewerynę, za Ludwikiem Skrzyńskim.

 

Złota Księga XVII, 94, 121; Fredro A., Trzy po trzy, W. 1880, 117, 164; Fredro J. A., Dwa rozdziały ze wspomnień, Przegląd Polski t. 126, 1898, s. 388–92; Jabłonowski L., Złote czasy i wywczasy, Lw. 1920, 64; Chłędowski K., Z przeszłości naszej i obcej, Lw. 1935; Rembowski A., Źródła do hist. pułku lekkokonnego, W. 1899, (tamże portret); Dutkiewicz I., Austria wobec powst. listopadowego, Kr. 1933; Gadon L., Emigracja polska, Kr. 1901, II.

Stefan Kieniewicz

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.